Opět a zase se to tu rozjíždí :)) jujííí :-)

ADIDAS

28. prosince 2009 v 12:23 |  Značky

ADIDAS

Adolf Dassler se narodil roku 1900 v Německu. Roku 1920 si vyrobil svou dílnu v matčině prádelně, kde zároveň vyrobil svůj stroj poháněný vlastní silou na zaoblení rohů na podrážce. V roce 1924 měl už společně se svým bratrem Rudolfem továrnu. Oba dva se starali o provoz továrny a "jejich" 25 zaměstananců vyrobilo za den 100 párů bot. V této době vystupovali pod značkou, která nesla jméno "Dassler Brothers Shoe Factory". Zatímco ostatním firmám se nedařilo, tak firma bratrů Dasslerů zkvétala a jejich výroba se stéle zvyšovala. Velký krok kupředu udělal Adolf Dassler roku 1928 na Olympijských hrách v Amsterdamu, kde představil boty, které vynalezl. O 4 roky později už Adolf Dassler se svým bratrem mohli slavit svůj první, menší úspěch, kdy na olympiádě v Los Angeles vyhrál Arthur Jonath (národnosti německé) bronz v běhu na 100 metrů v čase 10,4 sekund. Tretry vážily 216 gramů což bylo v dřívější době nevídané. Roku 1946 se konaly Olympijské hry v Berlíně a kde jinde se předvést než doma v Německu. Sportovci, co obouvali Adiho boty získali přes 40 medailí a americký atlet se dokonce postaral o 4 z nich. 12 let po té nastal velký zlom.

Adolf a Rudolf se rozdělili a každý rozjíždí svou vlastní firmu. Adolf pod jménem Adidas a Rudolf pod jménem Puma.

Název firmy je odvozen od jejího zakladatele Adolfa (zkráceně "Adi") Dasslera, ze zkratky Adi Dassler vznikl pak Adidas

O rok později v srpnu je značka oficiálně zaregistrovaná pod jmenovkou "Adolf Dassler Adidas Sport shoes". Jejím logem se staly nám už známé 3 pruhy, které byly původně použity jen kvůli zpevnění vnější části nártu. Tento rok by se dal nazvat jako počátkem něčeho velkého neboť značka se pomalu začíná stávát tou nejznámější na světě. Značka Adidas stále stoupala k vrcholu a pomohl jí také Světový fotbalový šampionát, který se konal v roce 1954. Když fotbalisté vyhráli vypjaté finále proti Maďarské reprezentaci s kopačkama Adidas na nohách, stala se i nejkvalitnější a nejznámější firmou s výrobou kopaček. Po tomto dalším úspěchu značka Adidas začala vyrábět i sportovně založené oblečení. V 60. letech nastal nevídaný vzrůst prodeje o více než 45% a Adi Dassler si mohl mnout ruce. Roku 1972 bylo představeno nové logo firmy Adidas s názvem "Trefoil" (tři listy). Dne 6. září 1978 Adolf Dassler umírá ve svém rodném městě a vedení firmy přebírá jeho manželka Kathe a syn Horst. Adidas v té době produkuje 45 milionů párů obuvi ročně a je globální značkou. Kathe však umírá šest let po svém manželovi a Horst ve věku pouhých 51 let v roce 1987.

Firma se dostala do finančních problémů, které se vyřešily až poté, co 80 procent akcií skoupil v roce 1990 francouzský podnikatel Bernard Taple za částku 249 milionů dolarů. Adidas prosperuje i v současné době. Je jedním z největších výrobců kopaček. Firma se rozšířila i o americký Reebok, který koupila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama