Opět a zase se to tu rozjíždí :)) jujííí :-)

NIKE

28. prosince 2009 v 12:11 |  Značky

NIKE

Na začátku všeho byl atletický stadion oregonské university v americkém městě Eugene. V roce 1957 se v téhle baště běžeckých disciplín potkávají budoucí spoluzakladatelé firmy Nike - legendární inovátor a šéftrenér Bill Bowerman a jeho svěřenec, běžec středních tratí Phil Knight. Nikdo tehdy neměl tušení, kam až se tohle spojení rozběhne.
Podnikatelé ze země vycházejícího slunce cítí vycházející hvězdu a souhlasí. Při domlouvání kontraktu ale vyjde najevo, že není s kým ho uzavřít. Aby Knight vykličkoval z trapné situace, na místě vymyslí název nové obchodní firmy. Tak vzniká společnost "Blue Ribbon Sports", předchůdkyně Nike. Následujících 9 let distribuuje a prodává japonské běžecké boty na území Spojených států.Po celou dobu se Bowerman s Knightem snaží s botami experimentovat, vyvíjet nové prototypy a dostat je na další metu. Jejich cílem je vytvořit maximálně funkční a především lehkou běžeckou obuv, která by atletům pomáhala dosahovat lepších výsledků a zároveň lepšího pocitu z běhu. V roce 1970 tuto posedlost poznává na vlastním vaflovači i Bowermanova manželka. Bill si potají vypůjčil její opékač a nalil do něj tekutou gumovou směs, aby vyzkoušel nový vzorek podešve. Výsledkem je totální změna podoby běžecké boty, která poprvé přichází takříkajíc z Nike kuchyně.

O rok později se plní další sen. Jeff Johnson, první stálý zaměstnanec Blue Ribbon Sports, usne po vyčerpávající dřině v práci a ve spánku se mu zdá o řecké bohyni vítězství Níké. Jméno nové společnosti je na světě Nike.
Zanedlouho se Nike stává světovou jedničkou ve výrobě sportovní obuvi a oděvů. V roce 1982 firma Nike navždy změnila svět basketbalu když přišla s velmi kvalitním obutím své doby. Kromě výrazného loga známého jako "Swoosh" má Níke zaregistrovaný také slogan "Just Do It". V roce 2006 spojila Nike své síly se společností Apple a představila technologii propojující boty Nike s digitální přehrávačem Apple iPod. V roce 2007 firma Nike dokončila převzetí britského výrobce sportovního vybavení Umbro, který se zaměřoval hlavně na fotbalové oblečení a obuv. Nike se tak snaží posílit svoji fotbalovou divizi.

Moto a základní filosofie Nike je: "Přinášet inspiraci a inovaci všem sportovcům".

Mezi sportovce, kteří proslavili Nike patří například Steve Prefontaine, Lance Armstrong, Michael Jordan, Andre Agassi, John McEnroe, Pete Sampras, Michael Johnson, Tiger Woods, Ronaldo, Cristiano Ronaldo a mnoho dalších.

Nike ČR spolupracuje se sportovci jako jsou Tomáš Kraus, Bára Špotáková, Tomáš Rosický, Milan Baroš a mnoha dalšími.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama